Jégeső
Ekkor villant fel az az egetrázó dördülés. Egyelőre nem lehetett meglátni semmit, mert vakon pislogott minden élet, hallani azonban annál többet lehetett. A szél megtorpant s a földön, mint pattogatott kukorica, ugrálni kezdett a jég, mind sűrűbben, mind sűrűbben…
A pusztulás, ha lehet mondani, tökéletes volt. A kert – semmi. A fák tépázottan álltak, a kintrekedt apró madarak agyonverve, …, a kukorica a földön s a szőlő leszüretelve.
Az emberek ki se néztek az udvarra, ahol olvadozott már a tenyérnyi vastag jég, az asszonyok könnyes szemmel ültek a kemencepadkán, és a számadásra gondoltak, melyben ruha, cipő és kenyér volt, s a számadás immáron elvégeztetett. Egyetlen hideg sóhajtás volt az egész falu.
(Fekete István)
Július 25-én éjjel nálunk is megtörtént. A kár tetemes. Szerencsére emberben, berendezésben, épületben nálunk nem keletkezett veszteség. Csak a lelkünkben és a szőlőben, közel 16 hektáron, 70-80 százalékos terméskiesést okozva. És a jég az éppen szabadtéren táborozó cserkészeinket (gyerekeinket) is kikerülte.
Mi a teendőnk jégeső után?
- a károk felmérése (ha van hozzá lelkierőnk, de sajnos nagyon emberpróbáló látvány egy egész évi munkánkat tönkretéve látni)
- permetezés a másodlagos fertőzések megelőzése érdekében (gombaellenes készítmények, réztartalmú szerek, a rothadást megelőző hatóanyagok kijuttatása)
- kárbejelentések 15 napon belül
Kinek kell bejelenteni a jégkárt?
- az MVH-nál (falugazdász segít az ügyintézésben), a legalább 30 százalék hozamcsökkenést meghaladó mértékű kár esetén
- az adott hegyközségnél is 15 napon belül jelenteni kell a szüret elmaradását okozó káreseményt a hnt.hu megfelelő nyomtatványán
És most mi lesz?
- azért szüret lesz, hiszen nem minden területünk szenvedett ekkora mértékű rombolást
- fel kell állni, és menni tovább, hiszen ez olyan esemény, ami tőlünk független, egyelőre nem is lehet kivédeni
- a metszést jövőre nagy körültekintéssel kell végezni, hiszen a jég a vesszőállományt is károsította.