Karácsonyi desszert borral
Nemrég kicsit leltároztunk a pincében, és számba vettük a borokat. Felfedeztünk néhány üveg bort, amiről nem tudtuk, mi lehet benne. A feldolgozóba visszaérve felbontottuk a palackokat. Persze találtunk néhány kevéssé élvezhető tételt is, ugyanakkor rábukkantunk egy igazi kincsre is, egy üveg jégborra. Hogy mi is a jégbor?
A jégbor a természetes édes borok egy fajtája, akárcsak az aszúbor vagy a késői szüretelésű borok. Én még az egyetemen találkoztam először ezzel a szóval, egy német nyelvű cikk fordításakor. Rögtön megtetszett a jégbor különlegessége, és igazán kíváncsi voltam, milyen lehet az íze.
A jégbor készítése
A jégbor a nevét onnan kapta, hogy az elkészítéséhez szükséges mustot fagyott állapotban lévő szőlőszemekből préselik. A szőlőben a cukrok és egyéb oldott szilárd anyagok nem fagynak meg, csak a benne lévő víz, és emiatt a fagyott szőlőből préselt bor koncentrált extrakttartalmú, nagyon édes , ugyanakkor magas savtartalmú lesz. A szőlőszemek megfagyása még a leszedés előtt, a természetben történik, nem hűtőházakban. Ennek érdekében a szokványos szüreti időponton túl is a tőkén hagyják a gazdák a szőlőt, és csak a téli fagyok kezdetén szedik le, és fagyott állapotban préselik. A világon Ausztriában, Németországban, illetve Kanadában készítik a legtöbb jégbort. Németországban általában rajnai rizlingből készül az Eiswein, Kanadában már sokkal több, akár kék fajtából (cabernet franc, cabernet sauvignon, merlot, syrah) is készülhet icewine, azaz jégbor. Bár több másik országban, illetve borvidéken is készülhet ilyen eljárással desszertbor, a kanadai, németországi hűvösebb klíma sokkal kiszámíthatóbbá és kevésbé kockázatossá teszi a jégbor-készítést. A kockázatok közt meg kell említeni
- a termésmennyiség csökkenését, amely akár a 90 százalékot is elérheti,
- az őszi esős időjárást, melynek következtében akár a termés egésze “lefolyik” a tőkéről (elrohad),
- a kártevők tevékenységét (seregélyek, rókák, egyéb madarak)
- a magas cukortartalmú mustok erjesztése szintén nem egyszerű folyamat
A jégborkészítés a jégbor magas ára miatt rendkívüli üzleti lehetőséget kínál a hamisítóknak. Általános hamisítási módszer a túlérett szőlő szüretelése, majd hűtőkamrában történő fagyasztás utáni feldolgozása.
Jégbor itthon
Hazánkban az 1970-es években történtek az első kísérletek a jégbor készítésével kapcsolatban. A rendszerváltás után több termelő is kedvet kapott a jégbor készítéséhez, elsősorban a hajós-bajai borvidéken, ahol a klimatikus viszonyok is kedvezőbbek. Az elmúlt évek időjárása nem nagyon kedvezett nálunk, a szekszárdi borvidéken a jégborkészítéshez, ez a palack, amit találtunk, legalább tíz éves. El is határoztuk, hogy idén karácsonykor megbontjuk ezt a palackot, és a rendkívüliségre való tekintettel még a gyerekek is megkóstolhatják a jégbort.
Jégbor és ételek
És hogy mihez ihatunk jégbort? A rendkívülisége miatt ihatjuk önmagában is, akárcsak az aszút, vagy az aszú eszenciát, akár aperitifnek is. Akárcsak az aszú, a libamáj mellett a jégbor is megállja a helyét. A magas cukortartalom miatt édességekhez, desszertekhez is ajánlható a jégbor, mindenképpen az étkezés, pl. a karácsonyi vacsora csúcspontján.
Azt gondolom, ha már a kinti időjárás kevéssé emlékeztet is az általunk sokszor elképzelt havas karácsonyra, azért a menünk – és a jégbor felidézheti a havas reggeleket, a kinti hideget.
Áldott, békés karácsonyt kívánok mindenkinek, és azt, hogy amint a fagyott szőlőszemekben bekoncentrálódik a cukor és megmarad benne mindaz, ami igazán értékes, úgy az életünkben is tudjunk mindig arra koncentrálni, ami igazán értékes, ami örömet, boldogságot visz szeretteink és a környezetünk életébe!